fbpx
02 WRZEśNIA 2019

Wywiad z Catio2, finalistą Smogathonu 2018

Kamila Knap: Czym zajmuje się Catio2?

José Galaz Ortiz (CEO) i Iván Gutierrez Ariaz: Catio2 to przedsiębiorstwo, które powstało w celu działania na rzecz środowiska naturalnego. Tworzy przezroczystą folię, która oczyszcza powietrze przy pomocy światła słonecznego lub sztucznego, zmniejszając ilość szkodliwych substancji. Nasza folia może być użyta na szybach lub ścianach.

Pomysł na Catio 2 powstał w 2016 roku, w 2017 roku udało się skompletować zespół. José Galaz Ortiz (CEO) i Iván Gutierrez Ariaz odbyli staże w USA. José na University of Texas w Austin zajmował się badaniami nanotechnologicznymi mającymi na celu eliminację zanieczyszczenia mórz i oceanów. Ivan studiował konstrukcję urządzeń mechanicznych. Catalina jest bardzo doświadczonym projektantem reaktorów I ma za sobą lata doświadczeń w pracy laboratoryjnej, z kolei Mauricio ma spore doświadczenie w sektorze innowacji. To wszystko umożliwiło nam skompletowanie bardzo kompetentnego zespółu. Nawiązaliśmy również współpracę z Cedenna (Ośrodek Nanotechnologii na Uniwersytecie w Santiago), który przetestował możliwości naszej folii oraz z Caja Los Anders i MBA UC, którzy pomagają nam dopracować model biznesowy i wejść na rynek w Chile. 

Czy możecie wytłumaczyć  jak działa opracowana przez Was technologia? Jakie dokładnie produkty i usługi świadczy Catio2?

Nasza technologia eliminuje zanieczyszczenia z powietrza za pomocą reakcji fotokatalizy. Można wykorzystać do niej zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne w celu wywołania reakcji między tlenkami azotu lub lotnymi związkami organicznymi (te składniki zanieczyszczenia powietrza są toksyczne, ekspozycja na nie zwiększa prawdopodobieństwo niektórych chorób) i przekształcenia ich w nietoksyczne elementy, takie jak na przykład azot. Tak w najprostszy sposób można opisać naszą technologię oczyszczania powietrza.

Obecnie pracujemy nad dwoma zastosowaniami tej technologii: nasz główny produkt to przezroczysta folia, która może być naniesiona na okna lub ściany, oczyszczająca powietrze wewnątrz pomieszczeń (lub zewnątrz, jeśli zostanie użyta na zewnętrznych częściach budynku).

Opracowaliśmy również znacznie pomniejszoną wersję naszego rozwiązania przeznaczoną na telefony komórkowe.

Kim są twórcy Catio2?

Zespół założycieli Catio2 składa się z czterech osób. Jose pełni rolę CEO, ma 24 lata, jest z wykształcenia inżynierem mechaniki i kończy studia magisterskie z inżynierii chemicznej. Posiada wiedzę z zakresu nanotechnologii i energii, zarządza zespołem oraz pracami z technicznego punktu widzenia.

Ivan ma 24 lata, jest z wykształcenia inżynierem przemysłowym. Ze względu na jego wiedzę w zakresie finansów, w zespole odpowiada za pracę nad modelem biznesowym.

Catalina ma 28 lat, zajmuje się inżynierią chemiczną oraz kończy studia magisterskie z inżynierii wodnej. W Catio2 kieruje rozwojem technologii oraz pracuje nad stworzeniem wersji MVP produktu.

Wreszcie, Mauricio jest inżynierem lądowym i studentem studiów magisterskich w tej samej dziedzinie. Posiada dużą wiedzę w zakresie innowacji, pracuje więc z Ivanem nad rozwojem modelu biznesowego.

Nasza czwórka ma olbrzymią motywację, aby stworzyć produkt, który wyeliminuje zanieczyszczenie powietrza, zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Uważamy, że ludzie zasługują na to, aby oddychać czystym powietrzem.

Co powoduje, że Catio2 można nazwać innowacyjnym? Czym się wyróżniacie?

Catio2 zmienia sposób w jaki oczyszczamy powietrze zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Dziś praktycznie wszystkie rozwiązania skupiają się na różnych rodzajach filtrów i nawilżaczy. Rozwiązanie proponowane przez Catio2 nie zużywa dodatkowej energii elektrycznej, aby oczyścić bydynek – wystarczy pokryć powierzchnię folią, aby sama zaczęła oczyszczać powietrze przy pomocy światła. Stworzyliśmy produkt, który jest bezpieczny i niemal niewidoczny, który można używać nie tylko dla potrzeb domowych. W przyszłości będzie nadawał się niemal do wszystkich rodzajów powierzchni: można będzie go nanieść na przykład wewnątrz samochodu, dzięki czemu podróż samochodem stanie się zdrowsza.

Jak wpadliście na pomysł stworzenia Catio2?

Na początku zmieniliśmy podejście, które reprezentuje większość osób w naszym kraju. W Chile większość rozwiązań dotyczących zanieczyszczenia powietrza jest nakierowanych na odgórne rozwiązanie problemu w dużej skali. Pomyśleliśmy, że może warto podejść do problemu od drugiej strony, stworzyć relatywnie małe rozwiązanie, które jednak znajdzie bardzo wiele zastosowań, możliwe do stosowania na wielu powierzchniach w mieście i dzięki temu spowodować ogólną poprawę jakości powietrza. Tak wpadliśmy na pomysł przezroczystej folii, która jest na tyle uniwersalna, że można zaadoptować ją do niemal każdej powierzchni.

Kiedy rozwiązanie stało się skalowalne, zaczęliśmy się zastanawiać nad środkami na dalszy rozwój. Skupiliśmy się na dwóch typach klientów: firmach, które chcą uzyskać certyfikaty przyjazności dla środowiska i odbiorcach indywidualnych. Zaczęliśmy z folią o małej powierzchni przeznaczoną na telefony. W ten sposób weryfikujemy nasz pomysł i pozyskujemy środki na tworzenie kolejnych produktów.

Kiedy będziecie gotowi do wyjścia na rynek z gotowym produktem?

Jesteśmy bardzo blisko tej chwili. Już w najbliższych tygodniach będziemy starać się o otrzymanie certyfikatu ISO dla naszego MVP. Po jego uzyskaniu możemy zacząć sprzedaż produktu.

Czy Wasze rozwiązanie jest uniwersalne dla wszystkich rynków, czy też wymaga dososowania do specyfiki danego kraju?

Nasza technologia nadaje się przede wszystkim na rynki krajów rozwiniętych, z dużą ilością użytkowników smartphonów. Rynek nieruchomości w krajach rozwiniętych od lat dynamicznie rozwija się w stronę rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Wejście na rynki krajów rozwijających się, których mieszkańcy są szczególnie narażeni na zanieczyszczenie środowiska będzie dla nas wyzwaniem w przyszłości.

Jakie cele wyznaczyliście sobie na przyszłość?

Naszym pierwszym celem jest podbicie chilijskiego rynku za pomocą pierwszego produktu (folii na telefon), co powinno nam umożliwić dalszy rozwój i dać pewną rozpoznawalność. Następnie stoi przed nami wyzwanie polegające na wejściu na rynek budowlany, a wreszcie ekspansja na rynki zagraniczne. Naszym największym celem jest oczyszczenie jak największej ilości powietrza na całym świecie!

Czy macie jakieś rady dla przedsiębiorców, którzy chcą zacząć działania w sektorze technologii antysmogowych?

Uwierzcie w siebie! To nie jest łatwa ścieżka, ale nie poddawajcie się! Wyzwanie, z którym się zmagamy jest jednym z największych problemów naszej planety. Jeśli tylko uda nam się osiągnąć ten cel, cały wysiłek odpłaci nam się z nawiązką. Dodatkowo, z czasem odkryjecie, że istnieje mnóstwo organizacji i cała społeczność ludzi gotowych Wam pomóc w dążeniu do wspólnego celu, jakim jest czyste powietrze!

Podziel się