fbpx
10 STYCZNIA 2020

Smogathon 2019 – jak analiza danych wspomaga walkę z zanieczyszczeniem powietrza?

8 grudnia zakończył się Smogathon 2019 Hackathon z wykorzystaniem danych– piąte wydarzenie, które ma na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii. Pula nagród wyniosła 125 tys. złotych. W tym roku do akcji przyłączyły się władze miasta i województwa, które udostępniły swoje bazy danych.

Smogathon 2019 był 24-godzinnym hackathonem, czyli spotkaniem ludzi, którzy przez określony czas mierzyli się z konkretnymi wyzwaniami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza. Uczestnicy bazowali na szerokich zbiorach danych dostarczonych m.in. przez Airly, IMGW, GIOŚ, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Europejską Agencje Kosmiczną, Komisje Europejską czy GUS. Do dyspozycji mieli też ogólnodostępne bazy z danymi.

Tegoroczne wyzwania dla uczestników przygotowali patroni kategorii, m.in. Krakowski Alarm Smogowy, IMGW, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, GIOŚ, czyli instytucje, które mają szansę wykorzystać w swoich działaniach projekty, które powstały podczas Smogathonu. 

Pomimo tego, że uczestnicy projektu skupiają się na problemach Krakowa i Małopolski, wypracowane rozwiązania mają charakter uniwersalny, o czym świadczy międzynarodowe zainteresowanie wydarzeniem.

W wydarzeniu wzięło udział łącznie ok. 170 osób, które przyjechały na wydarzenie z całej Polski i Europy. Uczestników wspierali mentorzy m.in. z Google, IBM, Airly, GSK, IMGW, GIOŚ, UMWM czy Wydziału Jakości Powietrza UMK.

Smogathon 2019 Hackathon z wykorzystaniem danych

Uczestnicy w Krakowskim Parku Technologicznym

 

Rozdano nagrody w kategoriach:

  1. Nadzór Nad Zanieczyszczeniami Przemysłowymi (patron kategorii: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) – Zespół Qubit: Projekt platformy do zgłaszania informacji o awariach przemysłowych.
  2. Identyfikacja Źródeł Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii: Krakowski Alarm Smogowy) – Zespół AI Embassy: Innowacyjna Metoda analizy danych o zanieczyszczeniu korzystająca z danych satelitarnych oraz sztucznej inteligencji.
  3. Zarządzanie Emisją w Transporcie (patron kategorii: Urząd Miasta Krakowa): Zespół Gremlins: usprawnienie przekazywania informacji o planowanym czyszczeniu ulic oraz emisji wtórnej.
  4. Zdrowotne Skutki Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii Medycyna Praktyczna): Zespół Fine Tuned -dostęp do informacji o warunkach pogodowych i skutkach zdrowotnych z nimi związanych połączony z motywacją do zmiany stylu życia.
  5. Monitorowanie i Prognozowanie Zanieczyszczenia (patron kategorii: IMGW): Zespół Brain Power: metoda weryfikacji źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Nagrody wręczyli Wicemarszałek Woj. Małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jerzy Muzyk.

Wicemarszałek Woj. Małopolskiego Tomasz Urynowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jerzy Muzyk i Wojciech Przybylski prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego

Wicemarszałek Woj. Małopolskiego Tomasz Urynowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jerzy Muzyk i Wojciech Przybylski prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego

Dodatkowo, Krakowski Park Technologiczny przekazał nagrodę o łącznej wysokości 60 tys. PLN na wdrożenie platformy zaproponowanej przez Zespół Qubit.

Marka Allegra nagrodziła zespół Smog Wawelski za holistyczne podejście do dostępu do informacji o zanieczyszczeniu powietrza nagrodą specjalną w wysokości 15.000 PLN.

„Cieszymy się, że przyjęta przez nas metodologia spotkała się z zainteresowaniem i przyniosła tak ciekawe wyniki. Chcemy rozwiązywać istniejące problemy i metodą małych kroków zmierzać do likwidacji zanieczyszczenia powietrza. Mamy nadzieję, że wyniki pracy uczestników Smogathon 2019 zostaną wykorzystane. Oczywiście wymagają jeszcze dopracowania, ale mają spory potencjał. ” – mówi Kamila Knap, współzałożycielka Smogathonu.

Partnerami wydarzenia są Allerga, GSK, Krakowski Park Technologiczny, Miasto Kraków i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Google Cloud.

Podziel się