Ritobrata Sur – współzałożyciel i CEO Indrio Technologies, doktor Stanford University
Kamila Knap: Czy mógłbyś wyjaśnić działanie Waszej technologii? Jakie produkty i usługi oferujecie?
Ritobrada Sur: Nasz produkt to najbardziej kompaktowe sensory laserowe do wykrywania i kontroli cząsteczek. Jesteśmy skoncentrowani na wytwarzaniu czujników zdolnych wykrywać zanieczyszczenia w formie gazowej. Obecnie pracujemy nad czujnikiem spalin z pojazdów, który mógłby przysłużyć się redukcji tlenków azotu nawet o 70%.
Na czym polega wprowadzona przez Was innowacja?
Jesteśmy obecnie jedyną na świecie firmą oferującą tego typu czujniki, które mogą funkcjonować prawidłowo bez potrzeby kalibracji i przy bardzo dużych prędkościach. Te cechy zapewniają nam przewagę konkurencyjną, która jest niezbędna by odnieść sukces na rynku, który jest znacznie większy niż rynek tradycyjnych sensorów. Nasza technologia całkowicie zmieni proces kontroli substancji chemicznych.
Jak wpadłeś na pomysł stworzenia Indrio Technologies?
To był dla mnie naturalny krok po sukcesach jakie odniosłem w trakcie doktoratu na Uniwersytecie Stanford, gdzie miałem szczęście brać udział w różnych testach z dużymi partnerami przemysłowymi. Podczas tej pracy zdałem sobie sprawę z istniejącego na rynku zapotrzebowania na nowe sposoby pomiaru stężeń substancji chemicznych w sektorze przemysłu.
Czy opracowana przez Ciebie technologia jest już gotowa na podbój rynków na całym świecie?
Aktualnie jesteśmy w trakcie testów sprawdzających skuteczność naszego pomysłu z OEM (OEM - dosłownie producent oryginalnego wyposażenia). Cały czas potrzebujemy około dwóch lat aby stać się firmą, która działa na zwykłych komercyjnych zasadach – przed nami nikt nigdy nie próbował wykorzystać takiego rozwiązania.
Jaki model biznesowy przyjęło Indrio Technologies?
Nasz model biznesowy jest obecnie skoncentrowany wokół pozyskiwania kontraktów z OEM w branży samochodów osobowych i ciężarowych. W przyszłości planujemy stworzyć komponent wykorzystujący sztuczną inteligencję bazowaną na danych dostarczanych przez nasze sensory. Nasz model można powielić na dowolnym rynku, nie wymaga dostosowania do zmiennych warunków.
Czy uważasz, że kolejne technologie antysmogowe mają potencjał? Jakie innowacje mają szanse podbić rynek?
Prawdziwa zmiana w poziomie zanieczyszczenia powietrza może zostać osiągnięta jeśli dane rozwiązanie będzie też przy okazji opłacalne biznesowo. Nasza wizja przyszłości zakłada, że osiągniemy spadek konsumpcji dzięki zwiększeniu efektywności różnych procesów. To byłaby sytuacja typu win-win zarówno dla biznesu, jak i ludzkości.
Jakie cele na przyszłość stoją przed Waszą firmą?
Chcemy zwiększyć skalę naszej działalności oraz zmniejszyć koszt naszych laserowych czujników dla rynku samochodowego. Kiedy uda nam się to osiągnąć będziemy gotowi by podbijać kolejne rynki, takie jak energetyka, sektor zdrowia, bezpieczeństwa i informacji, produkcji żywności itp.
Czy masz jakieś rady dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją karierę w sektorze technologii antysmogowych?
Jesteśmy teraz na najbardziej dramatycznym skrzyżowaniu w historii ludzkości, tylko od naszego wspólnego wysiłku i sukcesu zależy przetrwanie ludzkości. Wszystkim, który chcą się przyłączyć do tej walki życzę powodzenia i mam nadzieję, że uda nam się wygrać z kryzysem, który sami wywołaliśmy.