fbpx
28 PAźDZIERNIKA 2019

Wywiad z Pi Green Innovations, II laureatem Smogathonu 2018

Kamila Knap: Jak dokładnie działa Wasza technologia? Jakie produkty i usługi oferujecie? 

Irfan Pathan: Pi Green posiada opatentowaną technologię o nazwie „Carbon Cutter Technology”, która pomaga redukować emisję cząstek PM z pojazdów, agregatów prądotwórczych, kominów i powietrza atmosferycznego. To wyjątkowa „bezfiltrowa” technologia służąca oczyszczaniu powietrza, która likwiduje największy problem powstający podczas używania filtrów cząstek stałych w samochodach i oczyszczaczach powietrza – zapychanie się filtrów. 

Czy możesz opowiedzieć o sobie i o tym, co doprowadziło Cię na ścieżkę przedsiębiorczości zorientowanej na środowisko? 

Pochodzę z przedsiębiorczej rodziny, można powiedzieć, że przedsiębiorczość mam po prostu we krwi. Po ukończeniu MBA współpracowałem z moimi partnerami z wykształceniem inżynierskim, aby współtworzyć Pi Green. 

Zgodnie z danymi WHO, siedem z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się w Indiach. Na całym świecie wypróbowano różne technologie i metody rozwiązania tego problemu, ale wszystkie okazały się zawodne lub nie spełniły pokładanych w nich oczekiwań. 

Wraz z moimi wspólnikami zauważyliśmy potrzebę znalezienia praktycznego, zrównoważonego rozwiązania tego problemu i luki na rynku i wierzymy, że Carbon Cutter Technology ma potencjał, by zapełnić tę niszę. 

Co powoduje, że Carbon Cutter Machine jest unikatowym i innowacyjnym rozwiązaniem? 

Carbon Cutter Machine to urządzenie do oczyszczania powietrza niewymagające użycia filtrów. Wyłapuje cząstki stałe u źródła, czyli np. cząstki PM pochodzące z pojazdów i agregatów prądotwórczych. Nasze najnowsze badania przeprowadzone przez Automotive Research Association of India (ARAI) wykazały 90% skuteczność naszej technologii. 

Czy Wasza technologia jest już gotowa na podbój rynku komercyjnego? Jak można ją stosować? 

Anti Pollution Tower (Wieża wciągająca zanieczyszczenie powietrza) została przetestowana przez SGS, India osiągając w testach skuteczność na poziomie 80%. Obecnie zainstalowaliśmy dwa testowe urządzania w Delhi, a kolejne 3 są w drodze do Londynu. 

Carbon Cutter został przetestowany przez ARAI i jego wydajność została określona na ponad 90% i jest już gotowy na produkcję komercyjną. Jesteśmy również w trakcie rozmów dotyczących możliwości udzielania licencji na naszą technologię dla kilku producentów sprzętu samochodowego. 

Jaki jest Wasz model biznesowy? 

Model Pi Green jest zdefiniowany przez dwie kategorie produktów: 

- Carbon Cutter, który jest elementem unowocześniającym pojazdy i agregaty prądotwórcze; 

- Anti Pollution Tower, która oczyszcza powietrze atmosferyczne. 

Nasz plan to zaprezentowanie Carbon Cutter producentom sprzętu samochodowego i agregatów prądotwórczych na całym świecie, przedstawiając im możliwość pozyskania licencji na naszą technologię. Wraz z nadejściem normy Euro VI w kwietniu 2020 roku pojawi się potrzeba stawienia czoła emisjom z samochodów i agregatów prądotwórczych będących już w użyciu. Również rządy są zainteresowane różnymi możliwościami modernizacyjnymi, które mogą być zainstalowane w już istniejących pojazdach w celu zmniejszenia emisji. To naprawdę ogromna okazja na rynku posprzedażowym dla producentów części samochodowych, która tylko czeka na wykorzystanie. 

Rozwinęliśmy bardzo interesujący model biznesowy dla Anti Pollution Tower. Zaproponowaliśmy różnym organom rządowym w Indiach, że zainstalujemy nasze wieże za darmo w miejscach publicznych. Jak zatem zarabiamy na tym rozwiązaniu? Wykorzystujemy prawo do korzystania z naszych wież jako nośników reklamowych na podstawie umowy typu B-O-T z rządem (Build, Operate and Transfer - buduj, eksploatuj, przekazuj, przyp. KK). Dzięki temu możemy zapewnić obywatelom czyste powietrze bez angażowania środków podatników. 

W którą stronę Twoim zdaniem zmierza branża związana z zanieczyszczeniem powietrza, jakie innowacje są potrzebne? 

Konieczna jest ciągła innowacja w sektorze związanym z pozyskiwaniem energii słonecznej do momentu, w którym nie stanie się ona jedynym źródłem generowania energii. Możliwość generowania przez nas energii elektrycznej musi przestać być uzależniona od paliw kopalnych.

Jakie cele na przyszłość ma Pi Green Innovations? 

Naszym najbliższym celem jest sprawienie, że nasza „bezfiltrowa” technologia stanie się punktem odniesienia w oczyszczaniu powietrza w Indiach i na świecie. 

Wybiegając dalej w przyszłość, chcemy zostać częścią inicjatywy Smart City przedsięwziętej przez Indyjski rząd i wprowadzać stworzone przez nas rozwiązania za pomocą rządowych projektów. 

Od samego początku naszym celem było zwalczanie zanieczyszczenia cząsteczkami PM u ich źródła, które w największej mierze stanowią emisje pochodzące z generatorów i pojazdów silnikowych (w Indiach, przyp. K.K.). Dzięki przedstawianiu naszej technologii producentom i organom rządowym w Indiach i na świecie szczerze wierzymy, że dołączyliśmy do globalnego ruchu walczącego z zanieczyszczeniem powietrza. 

Czy masz jakąś radę dla osób, które chciałyby zostać przedsiębiorcami? 

Moja jedyna rada to: patrz na „sam dół piramidy”. Jest tam ogromna grupa ludzi i istnieje uzasadnienie biznesowe w rozwiązywaniu nawet ich najmniejszych problemów.

Irfan Pathan

Irfan Pathan (Pi Green Innovations) i Richard Greenwood (ekspert) podczas Finałów w Krakowie

 

Jakie jest Twoje podejście do kryzysu klimatycznego? Czy myślisz, że cały czas mamy szanse go zatrzymać? 

Zawsze znajdzie się sposób na powstrzymanie każdego rodzaju zanieczyszczenia. Najważniejszym czynnikiem jest jednak gotowość rządów i ludzi.

Irfan Pathan – Ukończył studia MBA Finance w Pune.  Seryjny przedsiębiorca, w ciągu ostatnich 10 lat pracował w branżach takich jak górnictwo, eksport, FMCG oraz Clean Tech. Irfan wraz z Zuber’em Shaikh oraz Rijwan’em Shaikh współtworzy PI Green Innovations. 

Podziel się