fbpx

O nas

Projekty wyróżnione w Smogathonie mają realny wpływ na walkę ze smogiem. Rozwiązania są wdrażane na całym świecie, by przynosić ulgę mieszkańcom najbardziej zanieczyszczonych miast.

Jak powstał Smogathon?

Nasza historia zaczyna się w 2015 roku, gdy pogrążony w smogu Kraków staje się coraz bardziej szary i przytłaczający. Czwórka osób: Maciej Ryś, Anna Ryś, Kamila Knap oraz Maciej Ujejski zaczynają działać, ponieważ nie zgadzają się z panującą sytuacją w mieście - smog daje się we znaki mieszkańcom. Grupa aktywistów stwierdza, że czas wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć walkę z zanieczyszczeniem powietrza. I tu zaczyna się nasza historia, która trwa do dziś.

Smogathon:

  • przekazał prawie 1 milion złotych na nagrody dla uczestników oraz wsparcie firm i startupów walczących ze smogiem za pomocą technologii i innowacji
  • zorganizował 15 wydarzeń w 6 krajach na 4 kontynentach
  • pojawił się w ponad 1000 publikacjach w polskich i zagranicznych mediach
  • łączy blisko 300 zespołów i projektów walczących ze smogiem z ponad 60 krajów, z 6 kontynentów.
  • zaprosił ponad 120 projektów na wydarzenia
  • dotarł z przekazem do 40 milionów ludzi na całym świecie
  • dotarł do ponad 5 milionów ludzi za pomocą mediów społecznościowych
  • dotarł z filmami promocyjnymi do 500 000 odbiorców
  • pozyskał ponad 100 partnerów na całym świecie
  • zaangażował w ocenę i doradztwo projektom ponad 200 ekspertów
  • zaprosił do Krakowa ponad 70 projektów
  • zgromadził ponad 2000 ludzi na wydarzeniach w Krakowie
  • wspomaga wdrażanie rozwiązań projektów w ponad 50 krajach!

Czym się zajmujemy?

Skauting i zaproszenie do konkursu

Docieramy do projektów z każdego zakątka świata, które walczą z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą technologii i innowacji.

Weryfikacja pod każdym względem

Smogathon dysponuje najlepszą na świecie kadrą ekspertów, która sprawdza projekty na wylot, pod kątem potencjału i modelu biznesowego, efektywności i rodzaju technologii, społeczności i administracji oraz innowacji. Finaliści Smogathonu to najlepsi z najlepszych.

Rozwój i implementacja

Zwycięzcy Smogathonu mają niepowtarzalną okazję przenieść swoje projekty na wyższy poziom. Ułatwiamy im implementację oraz zapewniamy kontakt z inwestorami.

Nasz zespół

Maciej Ryś

Maciej Ryś to założyciel i lider Smogathonu. Maciek to pasjonat podróżowania, który zawsze jest gotowy na nowe wyzwania. Mieszkał w 4 różnych krajach i ukończył Uniwersytet w Yorku, Uniwersytet w Hongkongu oraz Akademię Leona Koźmińskiego. 

Współzałożyciel wielu technologicznych przedsięwzięć takich jak Przedszkolowo i EarlyLogic. Właściciel agencji Lynxia, która specjalizuje się w organizacji hackathonów, wydarzeń i konferencji.

Anna Ryś

Współzałożycielka Smogathonu, CEO w AnyMind, platformie do dzielenia się wiedzą ekspercką, która pomaga w poszukiwaniu odpowiedzi w systemie ,,płacisz za sekundy". Deweloper biznesowy dla Lekta.ai. Wcześniej współzałożycielka i dyrektorka TurboTłumaczenia.pl, a także Menedżer ds. Marketingu i społeczności w AdTaily.


Wolny czas (jeśli ma), poświęca aktorstwu, angażuje się w również w działalność anglojęzycznych grup teatralnych w Krakowie. Lubi podejmować wyzwania intelektualne, ale także fizyczne - ćwiczy na siłowni, uprawia pole dance, wspina się, a także bierze udział w biegach sprawnościowych z przeszkodami.

Maciej Ujejski

Dyrektor zarządzający w Fundacji Flying Mind i Partner w Centrum przywództwa, gdzie jest współzałożycielem i Dyrektorem wykonawczym Akademii Przywództwa w Polsce. W latach 2012-2015 koordynował projekt ,,Youth in Leadership” - ogólnopolską konferencję poświęconą rozwijaniu przywództwa wśród młodzieży i  tematyce przedsiębiorczości społecznej. Wcześniej pracował  w softwerhousie CocoLab, gdzie pełnił funkcję dyrektora operacyjnego i właściciela projektu.

Ukończył studia na  Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2014 r. został wybrany przez Departament Stanu USA do wzięcia udziału w prestiżowym programie ,,International Visitor Leadership Program (IVLP).

Kamila Knap

Współzałożycielka i project manager Smogathonu, organizacji nonprofit wspomagającej walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Jest partnerem w Legal Tech Advisory, zajmuje się doradztwem w prawie e-commerce, ochrony danych osobowych oraz prawie własności intelektualnej.

Ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonuje się ochroną środowiska i prawami zwierząt. Hobbystycznie zajmuje się kuchnią roślinną. 

Tomasz Groń

W Smogathonie odpowiada za marketing, event marketing oraz PR. Absolwent Zarządzania Międzynarodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim, student Europeistyki. Karierę zaczynał w jednej z krakowskich agencji tworząc dział produkcji wydarzeń. Zrealizował ponad 50 projektów z zakresu marketingu, event marketingu i marketingu dla wydarzeń. Autor publikacji w serwisie NowyMarketing.pl. Współpracował m.in. z Alexander Mann Solutions, Aviva, Bank Millennium, Deloitte, EDF Polska, HSBC, IBM, Krakowski Festiwal Filmowy, Motorola Solutions Polska, Miasto Kraków, Muzeum PRL, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Otrivin, Philips, Straż Miejska Miasta Krakowa, TAURON Dystrybucja S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Związek Harcerstwa Polskiego.

Bądź częścią Smogathonu!

Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami z całego świata. Zapraszamy do kontaktu również organizacje i instytucje walczące ze smogiem.

Weź udział w Smogathonie 2019!

Dołącz do gry, zapraszamy do wzięcia udziału w hackathonie z wykorzystaniem danych, który odbędzie się w Krakowie.
Wyślij zgłoszenie

Chcesz zostać partnerem Smogathonu 2019?

Skontaktuj się bezpośrednio z założycielem i Liderem Smogathonu - Maciejem Rysiem, aby porozmawiać o szczegółach współpracy.
Zostań partnerem