Smogathon 2015: 24-godzinny Hackathon
Nasza historia zaczyna się w 2015 roku, gdy pogrążony w smogu Kraków staje się coraz bardziej szary i przytłaczający.
Nasza historia zaczyna się w 2015 roku, gdy pogrążony w smogu Kraków staje się coraz bardziej szary i przytłaczający.
Czwórka osób: Maciej Ryś, Anna Ryś, Kamila Knap oraz Maciej Ujejski zaczynają działać, ponieważ nie zgadzają się z panującą sytuacją w mieście - smog daje się we znaki mieszkańcom. Grupa aktywistów stwierdza, że czas wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć walkę z zanieczyszczeniem powietrza. I tu zaczyna się nasza historia, która trwa do dziś.
Od pomysłu przeszliśmy do działania. Po wielu rozmowach, zorganizowaliśmy pierwszy, multidyscyplinarny 24-godzinny hackathon, dla zaangażowanych w życie społeczne mieszkańców Krakowa. Na wydarzeniu pojawiły się zespoły naukowców, programistów, projektantów, przedsiębiorców, socjologów, studentów i ekspertów, którym przyświecał jeden cel – walka z zanieczyszczeniem powietrza. Ich misją było stworzenie praktycznych rozwiązań, które pomogą w walce ze smogiem. Pomysłów, które sprawią, że będziemy o krok bliżej do wygrania tej bitwy, a czyste powietrze, w końcu będzie dostępne dla wszystkich.
Uczestnicy wydarzenia, pracując w zespołach tworzyli rozwiązania, które skupiały się na technologicznych i innowacyjnych możliwościach rozwiązania problemu smogu w Krakowie. Wszystkie pomysły zostały ocenione przez profesjonalne jury, w którego składzie znaleźli się:
Jednym ze zwycięskich rozwiązań był projekt Airly, który obecnie funkcjonuje jako startup wytwarzający sieć niedrogich czujników zewnętrznych, monitorujących jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Zobacz wszystkich finalistów Smogathonu 2015.